Nemocenská 2023: Co se změnilo a kolik dostanete?
- Nemocenská 2023: Základní informace
- Kdy máte nárok na nemocenskou?
- Prvních 14 dní nemoci: Náhrada mzdy od zaměstnavatele
- Výpočet náhrady mzdy od zaměstnavatele
- Nemocenská od 15. dne: Dávky od státu
- Výše nemocenské dávky od státu
- Jak o nemocenskou žádat?
- Potřebné dokumenty pro žádost o nemocenskou
- Časté dotazy k nemocenské
- Užitečné kontakty a odkazy
Nemocenská 2023: Základní informace
V roce 2023 platí pro nemocenskou stejná pravidla jako v předchozím roce. Pokud onemocníte, máte nárok na náhradu mzdy od svého zaměstnavatele, a to po dobu prvních 14 kalendářních dnů nemoci. Výše náhrady mzdy se liší podle délky vašeho zaměstnání u daného zaměstnavatele. Pro získání náhrady mzdy musíte doložit zaměstnavateli neschopenku od lékaře.
Po uplynutí 14 dnů nemoci vám náleží nemocenské dávky, které vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení. Pro získání nemocenských dávek je nutné doložit neschopenku okresní správě sociálního zabezpečení. Výše nemocenských dávek se odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku.
Je důležité si uvědomit, že náhrada mzdy a nemocenské dávky nejsou to samé. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel, zatímco nemocenské dávky vyplácí stát.
Kdy máte nárok na nemocenskou?
Nárok na nemocenskou, neboli náhradu mzdy za nemoc, nevzniká automaticky s prvním dnem nemoci. Během prvních 14 kalendářních dnů nemoci vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele, a to pouze v případě, že splňujete zákonem stanovené podmínky. Náhradu mzdy od zaměstnavatele obdržíte pouze za pracovní dny, tedy od pondělí do pátku, a to ve výši 60 % vašeho průměrného denního výdělku. Po uplynutí prvních 14 dnů nemoci, pokud pracovní neschopnost stále trvá, vám vzniká nárok na nemocenské dávky od státu, konkrétně od vaší zdravotní pojišťovny. Pro získání nemocenské od státu je nutné, abyste byli účastníky systému nemocenského pojištění, což v praxi znamená, že musíte být zaměstnaní, OSVČ platící si nemocenské pojištění, nebo v ochranné lhůtě. Výše nemocenské od státu se liší podle délky trvání pracovní neschopnosti.
Prvních 14 dní nemoci: Náhrada mzdy od zaměstnavatele
V prvních 14 dnech nemoci vám náhradu mzdy vyplácí váš zaměstnavatel. Tato dávka se nazývá náhrada mzdy při pracovní neschopnosti a je určena k částečné kompenzaci ztráty výdělku během nemoci. Nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele máte od prvního dne nemoci, pokud splňujete zákonem stanovené podmínky. Mezi tyto podmínky patří účast na nemocenském pojištění, trvání pracovního poměru a uznání pracovní neschopnosti lékařem. Výše náhrady mzdy se odvíjí od vašeho průměrného výdělku a počtu odpracovaných let u daného zaměstnavatele. Během prvních tří dnů nemoci náhradu mzdy nedostáváte. Od čtvrtého do čtrnáctého dne nemoci vám náleží 60 % vašeho průměrného denního výdělku. Pro výpočet náhrady mzdy se vychází z vašeho hrubého příjmu za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Výpočet náhrady mzdy od zaměstnavatele
Při pracovní neschopnosti z důvodu nemoci má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Tato náhrada se vyplácí za prvních 14 kalendářních dnů nemoci. Výše náhrady mzdy se liší podle délky trvání pracovního poměru a počtu odpracovaných dnů.
Za první 3 dny nemoci náhrada mzdy nepřísluší, jedná se o tzv. karenční dobu. Od 4. do 14. dne nemoci činí náhrada mzdy 60 % z redukovaného denního průměrného výdělku. Redukovaný denní průměrný výdělek se vypočítá z hrubé mzdy, kterou zaměstnanec obdržel za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Po uplynutí 14 dnů nemoci náhradu mzdy již nevyplácí zaměstnavatel, ale příslušná okresní správa sociálního zabezpečení formou nemocenského. Pro výpočet náhrady mzdy je důležité vést přesnou evidenci pracovní doby a mezd. V případě pochybností je vhodné obrátit se na odborníka, například mzdovou účetní nebo právníka, kteří poskytnou bližší informace a pomohou s výpočtem.
Nemocenská od 15. dne: Dávky od státu
Od 15. dne nemoci přebírá štafetu vyplácení dávek stát a vy začnete dostávat nemocenské dávky od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Výše nemocenské se odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku, který jste měli před začátkem pracovní neschopnosti. Pro výpočet nemocenské se berou v potaz vaše hrubé příjmy za posledních 12 měsíců. Čím vyšší příjem jste měli, tím vyšší bude i vaše nemocenská.
Během prvních 14 dní nemoci vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele. Ta se počítá odlišně a obvykle je o něco vyšší než nemocenská od státu. Od 15. dne nemoci vám pak ČSSZ vyplácí 60 % vašeho denního vyměřovacího základu. Tato dávka vám náleží po celou dobu trvání vaší pracovní neschopnosti, maximálně však 380 dní.
Nemoc není dovolená, ale ani trest. Náhrada mzdy za nemoc je tu proto, abychom se mohli v klidu vyléčit a vrátit se do práce plní sil.
Radomír Dvořák
Výše nemocenské dávky od státu
Výše nemocenské se odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku za posledních 12 měsíců. Během prvních 14 dnů nemoci vám náhradu mzdy vyplácí váš zaměstnavatel. Od 15. dne nemoci vám pak nastupuje nemocenská od státu, kterou vyplácí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Výše nemocenské se liší podle délky trvání pracovní neschopnosti. Za prvních 21 kalendářních dnů nemoci činí 60 % vašeho průměrného denního výdělku. Od 22. dne nemoci se pak výše nemocenské zvyšuje na 70 % vašeho průměrného denního výdělku. Je důležité si uvědomit, že nemocenská je osvobozena od daně z příjmů fyzických osob, ale platí se z ní sociální a zdravotní pojištění. Pro získání nemocenské je nutné splnit podmínky nároku, mezi které patří účast na nemocenském pojištění, dodržení lhůty pro oznámení pracovní neschopnosti a trvání pracovní neschopnosti po stanovenou dobu.
Jak o nemocenskou žádat?
O náhradu mzdy za dobu nemoci žádáte svého zaměstnavatele. Prvních 14 dní nemoci vám náleží náhrada mzdy, kterou vám vyplatí přímo zaměstnavatel. Od 15. dne nemoci vám náleží nemocenské dávky, které vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ).
Prvních 14 dní | Od 15. dne | |
---|---|---|
Výše náhrady | 60 % průměrného denního výdělku | 60 % průměrného denního výdělku (hrazeno ČSSZ) |
Kdo vyplácí | Zaměstnavatel | Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) |
Abyste o náhradu mzdy a nemocenské dávky mohli žádat, je potřeba dodat zaměstnavateli neschopenku, tedy potvrzení o pracovní neschopnosti. Neschopenku vystavuje váš praktický lékař nebo ošetřující lékař v nemocnici. Na neschopence je uvedeno období, po které jste uznán/a práce neschopným/ou. Zaměstnavatel na základě neschopenky vypočítá náhradu mzdy a poskytne OSSZ podklady pro výpočet nemocenských dávek.
Potřebné dokumenty pro žádost o nemocenskou
Při žádosti o nemocenskou, respektive o náhradu mzdy za nemoc, je nezbytné dodat vašemu zaměstnavateli potřebné dokumenty. Tyto dokumenty slouží jako podklad pro vašeho zaměstnavatele k výpočtu a vyplacení náhrady mzdy během nemoci. Prvním a nejdůležitějším dokumentem je eNeschopenka, kterou vám vystaví váš ošetřující lékař. eNeschopenka obsahuje důležité informace o vašem zdravotním stavu a délce vaší pracovní neschopnosti. Dále je nutné dodat vyplněné a podepsané čestné prohlášení, ve kterém uvedete, zda vám během vaší pracovní neschopnosti byla nebo nebyla nařízena karanténa. Vzor čestného prohlášení vám může poskytnout váš zaměstnavatel. V případě, že vám byla nařízena karanténa, je nutné dodat i rozhodnutí o nařízení karantény, které vydává příslušná hygienická stanice. Dodání všech potřebných dokumentů je nezbytné pro hladký průběh výplaty náhrady mzdy během vaší nemoci.
Časté dotazy k nemocenské
Mnoho zaměstnanců má otázky ohledně náhrady mzdy během nemoci. Zde se dozvíte ty nejčastější. Náhrada mzdy, neboli nemocenská, se vyplácí zaměstnancům, kteří jsou dočasně práce neschopní z důvodu nemoci či úrazu. Prvních 14 dní nemoci vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel. Výše náhrady se liší podle délky zaměstnání u daného zaměstnavatele. Od 15. dne nemoci vyplácí nemocenskou okresní správa sociálního zabezpečení. Pro získání nemocenské je nutné doložit lékařské potvrzení o pracovní neschopnosti. Více informací o nemocenské a náhradě mzdy najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Užitečné kontakty a odkazy
Pro bližší informace o nemocenské a náhradě mzdy během pracovní neschopnosti se můžete obrátit na níže uvedené instituce:
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) - zde získáte veškeré informace o podmínkách nároku na nemocenskou, o výši nemocenské dávky a o tom, jak o ni požádat. Kontaktovat ČSSZ můžete telefonicky na bezplatné lince, e-mailem nebo osobně na kterékoli pobočce.
Váš praktický lékař - ten vám vystaví potvrzení o pracovní neschopnosti, které je nezbytné pro uplatnění nároku na nemocenskou.
Zaměstnavatel - informujte svého zaměstnavatele o vaší pracovní neschopnosti a dohodněte se s ním na způsobu předání potvrzení o pracovní neschopnosti.
Důležité je si uvědomit, že informace o nemocenské a náhradě mzdy se mohou měnit. Proto je vždy nejlepší ověřit si aktuální informace na oficiálních webových stránkách ČSSZ nebo u vašeho zaměstnavatele.
Publikováno: 23. 11. 2024
Kategorie: práce