Dovolená v roce 2023: Co o čerpání dovolené říká zákoník práce?

Zákoník Práce Dovolená Čerpání

Kolik dní dovolené mi vlastně náleží?

Každému zaměstnanci v České republice náleží ze zákona placená dovolená. Minimální délka dovolené je stanovena zákoníkem práce na 4 týdny v kalendářním roce. Pokud vám není ještě 33 let, máte nárok na dovolenou v délce 4 týdnů. Po dovršení 33 let věku vám pak náleží dovolená v délce 5 týdnů. Zaměstnavatel vám může poskytnout i delší dovolenou, než je zákonné minimum. To se často stává u benefitních programů některých firem.

Nárok na dovolenou vzniká postupně během roku, a to poměrnou částí za každý odpracovaný měsíc. Za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého pracovního poměru u téhož zaměstnavatele vám vznikne jedna dvanáctina dovolené za kalendářní rok. Zaměstnavatel určuje dobu čerpání dovolené v souladu se zákoníkem práce a po dohodě s vámi. Dovolená se čerpá v celých dnech a pokud se s vaším zaměstnavatelem nedohodnete jinak, nesmí vám nařídit čerpání dovolené kratší než v délce jednoho týdne.

Můžu si vzít dovolenou hned po nástupu do práce?

Bohužel, vzít si dovolenou hned po nástupu do práce není tak jednoduché. Zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.) v § 212 říká, že nárok na dovolenou vzniká po odpracování 60 dnů v kalendářním roce. To znamená, že abyste si mohli vzít dovolenou, musíte nejdříve odpracovat dva měsíce.

Nárok Zákoník práce Příklad z praxe
Minimální délka dovolené 4 týdny 4 týdny
Délka dovolené u studentů/pedagogů 8 týdnů 8 týdnů
Možnost převodu dovolené do dalšího roku Ano, po dohodě se zaměstnavatelem Ano, maximálně 2 týdny po dohodě
Čerpání dovolené po částech Ano, minimálně jedna část musí být alespoň 2 týdny vcelku Ano, zaměstnanec čerpá po týdnech dle domluvy se zaměstnavatelem

Samozřejmě existují i výjimky. Zaměstnavatel vám může dovolit čerpat dovolenou i dříve, a to na základě vaší žádosti. Je to ale pouze na jeho dobrovolném rozhodnutí. Zaměstnavatel vám nemůže nařídit čerpání dovolené v prvních dvou měsících od nástupu do práce.

Pokud si chcete vzít dovolenou co nejdříve po nástupu, je nejlepší se na tom domluvit se zaměstnavatelem ještě před podpisem pracovní smlouvy.

Určuje mi šéf, kdy si můžu vzít dovolenou?

Zaměstnavatel má právo určit dobu čerpání dovolené, ale musí při tom respektovat vaše oprávněné zájmy a dbát na vaše potřeby. Zákoník práce stanovuje, že zaměstnavatel by měl přihlížet k vašim pracovním a osobním povinnostem, rodinným poměrům a možnostem rekreace. Nemůže vám tedy nařídit dovolenou z hodiny na hodinu nebo bezdůvodně ignorovat vaše preference.

Vždy je vhodné se se zaměstnavatelem o dovolené bavit včas a hledat oboustranně přijatelné řešení. Pokud se domníváte, že vám zaměstnavatel určil čerpání dovolené v rozporu se zákoníkem práce, obraťte se na odborovou organizaci nebo na inspektorát práce.

Může mi šéf nařídit dovolenou?

Ano, váš šéf vám může nařídit dovolenou, ale ne tak docela podle svého uvážení. Zákoník práce upravuje pravidla čerpání dovolené a dává jak vám, tak i vašemu zaměstnavateli určitá práva a povinnosti.

Zaměstnavatel má právo určit vám hlavní část dovolené v délce alespoň 2 týdnů vcelku, pokud se nedohodnete jinak. Tuto část dovolené musí zaměstnavatel určit tak, aby byla vyčerpána do konce kalendářního roku. Zbývající část dovolené si pak můžete vybrat dle svého uvážení, ovšem vždy po dohodě se zaměstnavatelem.

Důležité je pamatovat na to, že zaměstnavatel musí při nařizování dovolené přihlížet k vašim oprávněným zájmům, například pokud máte již zakoupený zájezd nebo potřebujete pečovat o nemocného člena rodiny. V takovém případě byste se měli se zaměstnavatelem pokusit dohodnout na jiném termínu čerpání dovolené.

Dovolená není luxus, ale nezbytná součást zdravého pracovního života. Zákoník práce nám dává právo na odpočinek, abychom se mohli vrátit do práce plní sil a energie.

Božena Černá

Co když mi zbývá dovolená z minulého roku?

Pokud vám z minulého roku zbyla dovolená, máte podle zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) právo ji vyčerpat i v letošním roce. Důležité je si pohlídat termín, do kdy je potřeba dovolenou vyčerpat. Zákoník práce stanovuje, že dovolená se má vyčerpat v kalendářním roce, ve kterém na ni vzniklo právo. Pokud to není objektivně možné, musí být vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku.

Zaměstnavatel je povinen vám umožnit čerpání dovolené v dostatečném rozsahu a v příznivých termínech. Zároveň je ale potřeba brát ohled na provozní důvody a na to, aby čerpání vaší dovolené nenarušilo chod firmy. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak, platí, že dovolenou určuje zaměstnavatel. Nevyčerpanou dovolenou z minulého roku si nemůžete převádět donekonečna. Pokud ji nevyčerpáte ani do konce následujícího kalendářního roku, právo na ni zaniká.

zákoník práce dovolená čerpání

Můžu si proplatit nevyčerpanou dovolenou?

Obecně platí, že dovolenou byste měli čerpat v daném roce a převod do dalšího roku je spíše výjimkou. Zákoník práce stanoví, že dovolenou je nutné vyčerpat do konce kalendářního roku, ale zároveň umožňuje převod dovolená do dalšího roku, pokud tomu nebrání „vážné provozní důvody“ na straně zaměstnavatele nebo „naléhavé osobní překážky“ u zaměstnance.

Co se týče proplacení nevyčerpané dovolené, zákoník práce to umožňuje pouze v případě skončení pracovního poměru. V průběhu pracovního poměru je tedy proplácení dovolené nepřípustné. Zaměstnavatel je povinen poskytnout vám dovolenou a vy máte povinnost ji čerpat.

Cílem zákoníku práce je zajistit, abyste si jako zaměstnanci odpočinuli a načerpali síly, a proto je proplácení dovolené v průběhu pracovního poměru vnímáno jako nežádoucí.

Co když onemocním během dovolené?

Plánovaná dovolená by měla být časem odpočinku a relaxace, ale co když vás nepříjemně překvapí nemoc? Podle zákoníku práce máte i v tomto případě jistá práva. Pokud během dovolené onemocníte, musíte nemoc zaměstnavateli ohlásit v souladu s interními předpisy firmy, obvykle neprodleně. Důležité je také dodržet postup pro získání potvrzení o pracovní neschopnosti od lékaře. Nemocenské se pak řídí stejnými pravidly jako v případě nemoci mimo dovolenou. Zákoník práce stanoví, že za dobu pracovní neschopnosti náleží zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu a dny strávené v nemoci se nepočítají do dovolené. Po ukončení nemoci se vrátíte zpět do práce a nevyčerpané dny dovolené vám zůstanou. Pamatujte, že o čerpání zbývající dovolené se musíte se zaměstnavatelem domluvit.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: právo